Už 22 rokov pretieklo od leta v roku 1995, keď bol v rámci výstavby obchvatu v Žiline tzv. „Ľavobrežnej“ zrušený vodácky areál za Slovenou. Bol to posledný Žilinský areál, v ktorom sme si mohli odložiť loď, prezliecť sa, osprchovať alebo iba použiť WC. V areáli bola aj menšia posilňovňa a sauna s chladiacim bazénom, dielňa na opravu lodí, veľký trávnik, kde prebiehali rozcvičky a hrával sa futbal. Predtým zanikla aj Vysokoškolská lodenica v Považskom Chlmci, ktorú nahradilo „potrebnejšie“ Centrum pre liečbu drogových závislostí.
V takýchto podmienkach začali svoju vodácku kariéru nielen pretekári, ktorí dosiahli svetové úspechy, ale prebiehal tam aj vodácky život. Na preteky sa chodilo autobusmi a nebolo výnimkou, keď štartovalo 100 pretekárov zo Žilinských klubov. Aj žilinské turistické oddiely boli súčasťou tejto komunity a „každý každého poznal“. V lete tam bývali alebo stanovali turisti a pretekári iných slovenských aj zahraničných oddielov a využívali podmienky, ktoré boli na tú dobu najlepšie na Slovensku. (AVŠ v Liptovskom Mikuláši je výrazne náročnejší a vhodný najmä pre skúsenejších kanoistov alebo adrenalínové športy. Čunovo v Bratislave bolo otvorené až v roku 2006 a svojim charakterom a náročnosťou je rovnako vhodné najmä pre vrcholový šport).
Za tých 22 rokov sa nám už podarilo vybudovať nový vodácky areál pod Dubňom, ktorý je na druhom brehu Váhu vidieť práve zo spomínanej „Ľavobrežnej“. V areáli je kvalitný terén na prípravu mladých pretekárov, ako aj jazierko vhodné na rekreačnú činnosť. Nová lodenica v súčasnosti poskytuje priestor uskladnenie lodí a odloženie vecí, stále však chýbajú základné podmienka pre ďalší rozvoj ako sprchy, WC, šatne, prípadne sauna a posilňovňa. Od roku 2003 sa tu pravidelne konajú preteky Slovenského pohára a Majstrovstvá Slovenska dorastu a žiakov.
Našim cieľom je pokračovať a dobudovať Areál pod Dubňom tak, aby opäť poskytoval slušné a príjemné podmienky pre kanoistov a zároveň priťahovali aj širšiu verejnosť. Areál poskytujúci oddych s možnosťou občerstvenia, turistickou ubytovňou, priestorom na stanovanie a loptové hry.
Obnovili sme vodácke kurzy, kde sa pod vedením inštruktorov každý môže zoznámiť s pádlovaním alebo zdokonaliť si svoje zručnosti. Osvojiť si základné vodácke návyky, ako aj si spoznať nevyhnutné bezpečnostné pravidlá pre pádlovanie na divokej vode. V lete organizujeme celodenné vodácke akcie pre deti. Už v tomto roku si pod naším vedením vyskúšalo viac ako 100 detí a dospelých, aké to je pádlovať na jazierku alebo v spoločnej lodi s inštruktorom zažiť divokú vodu a jazdu vo vlnách a základné prejazdy bránkami (viac na našej www stránke).
Okrem „klasických“ disciplín na závodných lodiach ako slalom, zjazd a šprint na divokej vode poskytujeme aj moderné a jednoduchšie spôsoby, ako aktívne stráviť čas pri vode na paddle boarde, morskom alebo plastovom kajaku prípadne rafte. Zabezpečujeme splavy riek nielen v okolí Žiliny aj na Belej alebo v Liptovskom Mikuláši.
Na zlepšenie našich podmienok neplánujeme čakať na dar z nebies, ale potrebné finančné prostriedky chceme získať aktívnou činnosťou, tak ako sme opísali v tomto texte.
Ďakujeme za podporu.